. فوم بتن کیان، شرکت فوم بتن کیان، فوم بتن، کف سازی، Foambeton، کیان - فوم‌بتن بریزید!

فوم‌بتن بریزید!

برای دستیابی به مزایای فوم‌بتن که شامل وزن مخصوص کم، عایق حرارتی، عایق صوتی  و ضد حریقی است باید فوم‌بتن استاندارد اجراء گردد. برخلاف تصور ایجاد شده، اجرای فوم‌بتن با هر نوع طرح اختلاط غیراستانداری، فوم‌بتن نیست! به طور کلی فوم‌بتن از سه عنصر پایه ای سیمان، آب و فوم با طرح اختلاط استاندارد تشکیل می‌شود. از آنجایی که در کشور ما استانداردی برای اجرای این نوع بتن متناسب با پروژه‌ها تعریف نشده است شاهد ده‌ها طرح اختلاط مختلف هستیم. که هر روزه بدون آگاهی بر این تعداد افزوده می‌شود. زیرا دستگاه‌ها، فوم‌ها و طرح اختلاطهای غیراستاندارد بدون نظارت، در بازار ساخت‌و‌ساز و پروژه‌های عمرانی در حال رشد هستند.

این که شما می‌شنوید حداقل سیمان مصرفی، کیفیت عالی، مقاومتی بالا و ... در حد شندین زیباست اما در اجراء ماجرا از قرار دیگری است بر همین اساس در این مقاله بر آن شدیم تا آگاهی هر چند مختصر اما مفید برای اعطای صنعت عمرانی کشور با پشتوانه‌ی علمی داشته باشیم.

بهتر است اول یک نکته کاملا  روشن شود؛ طرح اختلاط درون میکسرهای دستگاه‌های فوم‌بتن و خروجی آنها با هم کاملا متفاوت است. این نکته به شما کمک می‌کند تا به ملات اجراء شده توجه کامل داشته باشید نه به ملاتی که در دستگاه در حال ساخت است. بدین ترتیب می‌توان سیمان مصرفی و ویژگی‌های فوم‌بتن را مورد ارزیابی قرار داد. وزن مخصوص و مقاومت فشاری دو قسمت اصلی یک فوم‌بتن استاندارد را تشکیل می‌دهد که توجه فقط به یک بخش می‌تواند منجر به اجرای فوم‌بتنی غیراستاندارد گردد. خوب بهتر است با استانداردهای بین‌المللی برای این صنعت صحبت شود مثل استاندارد ACI  آمریکا که مبنای علمی و تحقیقاتی دقیق دارد.

همان طور که در این جدول مشاهده می‌کنید 5 نوع طرح اختلاط استاندارد با مقاومت‌های فشاری مختلف و وزن مخصوص‌های مختلف تعریف شده است که هر طرح برای پروژه‌های مدنظر (ساختمان‌سازی، راهسازی، زیرساخت شهری و ...) مناسب هستند. اولین نکته‌ای که از این جدول به سادگی قابل استنتاج می‌باشد این است که با افزایش وزن مخصوص، مقاومت بیشتری را می‌توان انتظار داشت. پس بنابراین با وزن مخصوص پایین انتظار مقاومت فشاری بیشتری نمی‌رود اما در ایران عکس آن شنیده شده است!

می‌توان گفت یک نکته‌ای سهوا و یا عمدا به اطلاع شما نمی‌رسد که وزن مخصوص فوم بتن خشک شده چقدر است. این جدول به خوبی نشان می‌دهد که با افزایش مقاومت، وزن مخصوص نیز افزایش می‌یابد. با افزایش وزن مخصوص، سیمان مصرفی نیز افزایش می‌یابد، زیرا بیش از 90 درصد از وزن فوم‌بتن خشک شده را وزن سیمان تشکیل می‌دهد بدلیل اینکه آب و فوم که نقش سیالیت و حجم دهنده سیمان را دارند پس از خشک شدن تقریبا وزنی ندارند. پس بنابراین تنها عنصری که وزن مخصوص فوم‌بتن را بالا می‌برد سیمان است.

پس به سادگی قابل فهم است که وزن مخصوص فوم‌بتن خشک شده، سیمان مصرفی شما را نشان می‌دهد نه تعداد پاکت‌های سیمانی که در هر مترمکعب در دستگاه تخلیه می‌گردد. به همان میزان که وزن مخصوص کم‌تر باشد، سیمان مصرفی نیز کم‌تر است و به همان نسبت مقاومت کم‌تری انتظار می‌رود. شایان ذکر است که در کشور ما مقاومت فشاری 1.5 تا 2 مگاپاسکال با وزن مخصوص بین 450 تا 700 کیلوگرم بر مترمکعب برای کفسازی و شیب‌بندی ساختمان‌های مسکونی مورد تایید است.

موفق باشید

گروه علمی-تحقیقاتی گروه مهندسی کیان